10 Eylül 2012 Pazartesi

"Uzaktan Hasta Takip Sistemleri” Pazarı Dört Yılda İki Kat Büyüyecek

Amerika pazarında hasta kayıtlarının dijital ortama aktarılması için gerekli yasal zemin ve altyapılar oluşturulurken, Uzaktan Hasta Takip sistemleri pazarının 2016 yılına kadar iki kat büyümesi ve 20 milyar dolarlık bir pazar hacmi yaratması bekleniyor. 

InformationWeek dergisinden Nicole Lewis’in bildirdiğine göre 2007 yılında 3,9 milyar dolarlık bir hacmi olan hasta takip sistemleri pazarı geçen yıy 8,9 milyar dolara erişti. Sağlık sektöründe maliyetleri düşürme, acil merkezlerdeki doluluk oranlarını azaltma ve yıllar içinde artan yaşlı nüfusa hizmet verme gibi endişeler, bu sistemlere olan talebi artırıyor.

Kalorama Information’ın kısa bir süre önce yayınladığı “Uzaktan ve Kablosuz Hasta Takip Pazarı” başlıklı araştırması, Amerikan sağlık sisteminin öngörülemeyen boyutlarda sağlık krizi tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Az sayıda sağlık personeli ve gerekli kaynakların yetersiz oluşu, hasta takip endüstrinin büyümesini tetikleyen gelişmeler arasında sayılıyor.

Araştırma Amerika’da hastanelerin yılda 35 milyon hasta kabulü yaptığını ve yaklaşık 120 milyon kişinin de hastanelerin acil servislerine yattığını gösteriyor. Böyle bir hasta yoğunluğu, sağlık elemanı ve hastane yatağı gibi kaynaklara olan talebi artırıyor. Oysa kaynak sıkıntısı yaşayan hastaneler bu talebi karşılamaktan çok uzak görünüyor.
Araştırmaya göre fizik tedavi merkezleri, hastaneler ve bazı sağlık klinikleri ile sağlık ocakları, uzaktan ve kablosuz hasta takip edebilen cihazlarla donatılabilirse hastaların tansiyonlarını ve şeker düzeylerini uzaktan ölçmek mümkün hale gelecek ve böylece mevcut kaynaklar daha özenli kullanılabilecek. 

Teknolojideki gelişmeyle birlikte uzaktan hasta takip sistemlerine yeni çevre birimleğri de eklenebilecek. Rapora göre önümüzdeki dört yıl içinde, gerçek zamanlı ses ve video görüşmesi, sağlık uzmanlarıyla hasta arasında yüz yüze görüşme fırsatı verirken hastadan alınacak bazı verilerin sağlık uzmanının EMR sistemine aktarmak da mümkün olabilecek. Bu tür sistemlerin yaygınlaşması, hasta kayıtlarının daha sık ve güncel olarak yenilenmesini sağlayıp kamu sağlık maliyetlerini azaltma fırsatı sunarken; hasta mahremiyetinin kablosuz ortamda korunması için gerekli olan sistem uyumluluğunun sağlanması ve cihazların daha ekonomik bütçelerle sunulması gibi bazı kaygıların da zaman içinde giderilmesi bekleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder