14 Mart 2012 Çarşamba

Aday ve Çalışanlardan Görüşler

ÇAĞDAŞ BULUT
Mirsis işe alım sürecinde, baştan sona hızlı ve net çizgileri olan bir sürecin olması benim açımdan fark yaratmıştı. Sonrasında iş teklifini kabul etmemdeki öncelikler ise, çalışma ortamının iyi olması ve şirketin kurumsal bir yapıya sahip olmasıydı. Bence, Mirsis’li olmanın avantajlı yönleri, çalışan niteliklerine en uygun pozisyonları sunabilmeleriydi. Tek kelimeyle tanımlamam gerekirse, “Girişimci” diyebilirim. Çalışanlarını dinleyen ve sürekli büyüyen bir kurum olduğu için tavsiye ederim.

UĞUR DEMİR
Mirsis işe alım sürecinin hızlı olması, ve çalışan kişilerin güler yüzlü olması farklıydı. İş teklifini kabul etmemdeki nedenler ise teknoloji ve gelişen Bilgi Teknolojileri dünyasına verdiği değerdi. Bence, Mirsis’li olmak farklı olmaktır. Tek kelimeyle tanımlamam gerekirse; “ kurumsal ve verimlilik” şirketimizin verdiği değer ve önem ortada. Gerek çalışanını, gerekse kurumsallık anlamında çok fazla değer katabileceği için tavsiye ederim.

CELAL BASKIN
Mirsis’teki işe alım sürecinde, çalışandan ne beklendiğini açık biçimde açıklandı. Süreç süresince teknolojinin imkanlarını da kullanıldı. Sonrasında iş teklifini kabul etmemdeki öncelik ise, vizyon bakımından Mirsis’in, bilgi teknolojileri sektöründe çalışan bir profesyonel için en iyi seçim olduğunu düşündüm ve kabul ettim. Bence, Mirsis’li olmak Sıcak dostluk ortamı diye tanımlayabilirim. Ancak tek kelimeyle tanımlamak gerekirse, “Profesyonel”. Tecrübenin değerlendirilmesi, geliştirilmesi için Mirsis’li olmak bir ayrılacaktır, tavsiye ederim.

MERVE KARAMAN
Mirsis’teki işe alım sürecinde, ana nokta şeffaflık ve karşımdakiyle aynı dilden konuşabiliyor olmak farklılıktı. Geleneksel İK uygulamalarının kişiselleşmiş tarzı aday üzerinde baskı yarattığından aday kendini doğru ifade edemeyebiliyor, İK uzmanlarının teknik bilgi ve beceri gerektiren konularda daha adaydan genelde daha az uzmanlığa sahip olması durumu ise adayla sağlıklı iletişim kurulmamasına neden oluyor. Burada ise bu durumla karşılaşmadım bence en büyük fark buradaydı. Görüşmeler sırasında kurulan sağlıklı iletişim ve kurumu daha iyi analiz edebilmeme kendimi daha etkili ifade edebilmeme neden oldu, samimiyetle gerçekleştirilen görüşmeyi takip eden sürecin sürüncemede kalmadan söylenen zamanlar içerisinde sonuçlanıp, tarafıma kısa süre içerisinde bildirim yapılması, taleplerimin de dikkate alınması da değerli parametrelerdi. İş teklifini kabul etmemdeki öncelik, heyecan verici büyüme hızı, inovasyona değer vermesi, sektörel yapı ve bununla birlikte kendi vizyonumla örtüşmesi, insana değer veren yapısı teklifi ana etkenlerdi.
Bence, Mirsis’li olmak, Büyüyen ve gelişen bir sektörde büyüme hızı yüksek bilgi ve uzmanlığa değer veren bir kuruluşta çalışmak kişisel hedeflerime ulaşma konusunda beni motive ediyor.En büyük avantajlarından biri birçok sektörle etkileşim içerisinde olması bu şekilde kişisel ve mesleki gelişimime katkı sağlamasıdır. Tek kelimeyle inovasyonu ifade ediyor.
Uzmanlık sahibi olduğunuz alana gerçekten değer verildiğini, sürekli büyüyen, dinamik profesyonel bir firmada profesyonel isler yapmak istiyorsanız tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder